Megőriznék és nemesítenék a rendkívül szívós székely lovat

Megőriznék és nemesítenék a rendkívül szívós székely lovat

székely ló mustra - fotó: Veres Nándor

Meglehetősen megcsappant a székely lovak száma Székelyföldön, ezért ennek az ősi fajtának fennmaradásáért tett erőfeszítéseket a kászonaltízi Mereklye Egyesület a magyar kormány támogatásával. A tízéves munka gyümölcseként 85 fősre nőtt a már törzskönyvezett állomány száma. Közülük a lótenyésztő szakemberek előválasztottak 20 lovat, amelyeket a nyilvánosságnak is megmutattak szombaton a III. Székely ló-mustrán Kászonban.

Forrás: Székelyhon.ro -  Barabás Hajnal

Harmadik alkalommal szervezték meg a Székely ló-mustrát Kászonaltízen szombaton. A rendezvény célja volt, hogy a Székelyföldön még fellelhető, a székely ló típusba illő kiemelkedő küllemű lovakat lótenyésztési szempontból áttekintse, értékelje, és a fajta fennmaradásának lehetőségeit szakmai szempontból kijelölje.

A helyi Mereklye Egyesület felkutatta, és megvásárolta azokat a lovakat, amelyek a székely ló típusba minél jobban beleillettek, és ezeket kezdték el tenyészteni a magyar kormány támogatásával. Ez a munka tíz éve tart, jelenleg összesen 85 általunk törzskönyvezett ló van az állományban csikókkal, ménekkel együtt. Ez a fajta szempontjából nem egy nagy szám, azonban ehhez a tenyésztési programhoz egyre több gazda csatlakozik, és reméljük még többen fognak – mondta el Bodó Imre, az egyesület elnöke, magyarországi hematológus szakorvos, akit a családi szálak kötnek Kászonimpérhez. Hozzátette, hogy a tenyésztési programhoz az egyesület mellett eddig alcsíki, gyergyói, háromszéki, valamint kászoni gazdák is csatlakoztak. A kászonaltízi szemlére a 85 székely lóból 20-at választott ki a nyilvános szemle előtti két napban egy erdélyi és magyarországi szakemberekből álló elbíráló bizottság, amelyeket az érdeklődők a szombati mustrán tekinthettek meg, a legkiválóbb példányok díjazásban is részesültek.

Ősi magyar lófajta A rendezvényen részt vett Potápi Árpád János, a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára is, aki arról beszélt, hogy néhány évtizeddel ezelőtt Székelyföld-szerte másfajta lovat alig lehetett látni, csak székely lovat, most pedig azt tapasztalhatjuk, hogy az idegen fajták az itt őshonos lófajtát kiszorítják, és már alig lehet találni fajtatiszta lovat.

„Jó, hogy az itteni egyesületek kezdeményezték, hogy visszanemesítik a székely lovat és ezt támogatja a magyar kormány. Támogatja a Miniszterelnökség nemzetpolitikai államtitkársága, illetve az agrárminisztérium, mert nagyon fontosnak tartjuk azt, hogy az értékeinket megőrizzük, amelybe beletartoznak ezek az ősi magyar lófajták is. Reméljük a következő években úgy Székelyföldön, mint Magyarországon egyre többen fogják tenyészteni, hiszen a honfoglalás előtti elődeink is ezekkel jöhettek be a Kárpát-medencébe – fogalmazott az államtitkár.

A székely ló jellemzői A székely ló a kisméretű lovak kategóriájához tartozik.  Összehasonlításképpen, a pónilovak a 120 centiméter marmagasságnál alacsonyabbak, a felnőtt lovak 147 centiméter fölöttiek, e két marmagasság között helyezkedik el a kisló kategória. Azonkívül, hogy kisméretű, rendkívül szívós, könnyedén, gyorsan regenerálódik a székely lófajta. Díjugratásban ugyan nem tudja felvenni a versenyt egy 30 centiméterrel magasabb lóval, és a maga 400 kilogrammjával sem bír el akkora terűt, mint egy 600 kilogrammos ló, azonban kitartásban, hosszú távon, kemény munkában verhetetlen. Ez részben köszönhető a röghatásnak, azaz annak a módnak, ahogyan ezek a lovak a hegyvidékhez alkalmazkodtak az évszázadok során. Az egyenetlen talajon, az ízületek stabilitása erősebb és acélosabb. Ugyanakkor rendkívül nyugodt lovak, a gyermekek lovaglás-oktatására kiválóak” – emelte ki a fajta legfontosabb tulajdonságait Bodó Imre.

„Kezdetben nem sokat tudtam a székely lóról, szkeptikus voltam a tenyésztésével kapcsolatban, de amióta velük dolgozok, nem bántam meg. Nagyon kitartó, szívós lovak, tanítani is alig kell, egyszerűen elég szoktatni, nagyon odaadóan tudnak dolgozni, megfelelő bánásmóddal. Gyerekek lovagoltatására tökéletesek. Ezt a lovat kell tenyészteni, mert erős ló, erős lábakkal, ritkán betegszik meg, jól hasznosítja a takarmányt, nagyon gazdaságos tartani – mondta el Veress István kászonfeltízi lótenyésztő gazda, a Mereklye Egyesület lovas oktatója, aki már négy éve, hogy belevágott a székely ló tenyésztésébe, és amelyet ajánlani tud más gazdáknak is.

Témában: https://www.kulhonimagyarok.hu/karpat-medence/a-szekely-lo-megmentese-az-orvos-aki-az-emberek-mellett-allatokat-is-ment/