Komáromi láda

Komáromi láda

arcanum.hu

A komáromi asztalosok és pingálómesterek kezei közül született csodálatos remekművek vízi úton messze földre eljutottak. A Vágon és a Dunán leúsztatott fenyőfából nagyobb és kisebb ládák is készültek. A gyönyörű motívumokkal megfaragott és megfestett komáromi ládát ruhák tárolására, valamint értéktárgyak, iratok, levelek megőrzésére használták.

Nyikus Anna népi iparművésztől, a Szőnyi Petőfi Sándor Művelődési Ház vezetőjétől megtudtuk, hogy a komáromi ládával először 2005-ben foglalkoztak egy, a komáromi kismesterségeket felkaroló konferencia keretén belül.

Később újra elő vették, amikor már egy komolyabb feladatra vállalkoztunk, hiszen úgy döntöttünk, hogy szeretnénk továbbadni és tanítani is a komáromi mintakincset. Ennek apropóján több múzeumot végig néztünk: kutattuk a Népraji Múzeum komáromi láda anyagát, voltunk Baján, Szekszárdon és a környező múzeumokban is a megyében, hogy komáromi ládákat kutassunk fel. Eljutottunk Szabadkára is, ahol előadást hallgattunk az Újvidéki Múzeum néprajzkutatójától, Bánszky Máriától.

A népi iparművész a Kemma.hu-nak elárulta, hogy Bánszky Mária gyűjtötte is a komáromi ládákat. Tőle tudták meg, hogy a szerb határtól Vidin-ig mintegy 600 komáromi láda bukkant fel. Baján és Mohácson további 37-37 ládát találtak a kutatók.

A ládák felkutatásának köszönhetően a néprajzosok betekintést nyerhettek a különféle jellemző motívumhasználatba és felfedezhették a tipikus komáromi jegyeket azokon a ládákon is, amik ugyan nem Komáromban készültek, de tetten érhetőek rajtuk azok a motívumok és az a színvilág, amit a komáromi mesterektől tanultak az alkotók, beemelve saját tájegységi kultúrájukba a komáromi díszítőelemeket. 

A komáromi ládát kelengyeládának használták, akárcsak a tulipános ládát. A legjellemzőbb fellelt komáromi motívumok közé tartoztak a pötty virágok, a koszorúba kötött virágok, tulipánok, rózsák. Fontos jellemzője volt a ládának emellett a láda két oldalán található két esztergált oszlop, vagy a kazettába faragott tulipános motívumok. 

Tipikus komáromi jellegzetesség volt továbbá, hogy a ládát kékre festették. A láda faragását, készítését a férfiak végezték, míg a festés része lassan-lassan átruházódott az asszonyokra, vagy a legügyesebben festő asztalosokra, akiket komáromi pingálómestereknek is hívtak. 

Nyikus Anna és csapata egy kifestőkönyvet is készített, melyben a komáromi láda motívumait színezhetik a gyerekek. Ennek köszönhetően a minták kifestése során a kisebbek is könnyen megtanulják, megjegyzik tipikus díszítőelemeket. A kifestőben ugyanakkor felnőtteknek szóló információk is vannak a komáromi ládáról, így egy minden korosztály számára értékes és érdekes füzethez juthatunk hozzá. A kifestő nagy sikernek örvend, hiszen rengeget kértek és kérnek belőle a mai napig. Szinte az egész Kárpát-medencébe eljutott már, sőt, még Kanadába is érkezett a komáromi közkincset bemutató könyvecskéből.

kép: Arcanum.hu, forrás:  kemma.hu