A Jódaqua természetes jódos gyógyvíz

A Jódaqua természetes jódos gyógyvíz

hungarikum.hu

A Jódaqua természetes jódos gyógyvíz

A természetes jódos gyógyvíz 100%-ban természetes eredetű, igazolt élettani hatással bíró őstengeri koncentrátum. A termék különlegessége, hogy 1,5-2 millilitere teljes mértékben fedezi a WHO (Egészségügyi Világszervezet) által javasolt napi humán jódszükségletet. A gyógyvíz jódon kívül további számos makro- és mikroelemet is tartalmaz, melyek együttes szinergista (egymás felszívódását erősítő) hatása hozzájárul a magasabb fokú hasznosuláshoz. A gyógyvíz 200 ml-es kiszerelésben az adagolás függvényében 3-6 hónapra elegendő jódpótlást biztosít. Mai napig nem ismert egyetlen olyan forgalomban lévő palackozott természetes ásványvíz, amely megközelítené a forráskútból származó és Jódaqua® néven forgalmazott természetes jódos gyógyvíz jódtartalmát. A magas jódtartalom mellett a gyógyvíz fiziológiai szempontból további értékes ásványi összetevőket is tartalmaz.

Bővebben a JÓDAQUÁRÓL:
Salgótarjántól nyugatra, a Cserhát északi részén található Sóshartyán. A környék völgyei erőteljes ÉNy-DK irányú törések, vetődések nyomait őrzik, ahol már rég megtalálhatók a sós vizek a föld felszínén is. Kősótelep feltárására nem került sor, ám “az akna vizéből a környék lakossága saját hasznára sót termelt ki”

A biológiailag rendkívül értékes sóösszetételű gyógyvíz literenként 19 g sót tartalmaz. Gyógyhatása nem pótolható gyári készítményekkel és egyéb patikaszerekkel. Ez azért van, mert a víz tengeri eredetű, koncentráltan tartalmazza annak élővilágából származó azon elemeit, melyek az emberi szervezetnek is építői, biokatalizátorai. 1919-ben, 1948-ban és 1950-ben mélyfúrással jelentős jód- és brómtartalmú konyhasós vizet tártak fel. Ezek az elegyek sok millió évvel ezelőtt tengeri algák és alacsonyabb rendű állatok elpusztulása folytán váltak ki. Ma a festői szépségű templommal ékesített sóshartyáni domb tövében, a falu közepén fúrt 600 m-es mélyfúrásból nyerik a “Jódaquá”-nak nevezett gyógyvizet.

Az ötvenes években végzett összehasonlító klinikai vizsgálatok is ezt támasztották alá. A víz gyógyhatása nemcsak annak magas jódtartalmával függ össze. A benne lévő mikro- és makroelemek kedvező aránya egyrészt segíti a jód jobb beépülését a szervezetbe, másrészt annak hormon- és enzimrendszerét aktiválják.

A Jódaqua gyógyhatását elemezve megállapítható, hogy annak van hagyományos – ötvenes-hatvanas években megismert – felhasználási javallata, és van egy mai, a nemzetközi kutatásokra alapozott felhasználási lehetősége.

Mindenekelőtt hangsúlyozni szeretném, hogy a jódnak különös szerepe van a szervezet normális anyagcsere folyamatainak fenntartásában. Az ehhez szükséges igen kis mennyiség – napi 0,1 mg – ritkán áll rendelkezésre, ezért közvetve, szerteágazó betegségek forrása lehet.

Befolyással van pl. a szervezet kalcium-háztartására. Jelenlétében a csontokban fokozódik a mészlerakódás. Elősegíti a húgysav, a nehéz fémsók (ólom, higany stb.) mint mérgek kiürítését.

Legrégebben ismert és gondosan tanulmányozott a jódnak a pajzsmirigyre kifejtett hatása és a golyva gyógyítása terén elért kedvező eredmény.

Hazánk területén gyakori betegség a jódhiányos golyva, mely nemcsak a gyermeket érinti, hanem a felnőtteket is. Következményei miatt olykor súlyos klinikai problémát jelent, mint szívzavarok, sérvkészség, kreténség, csökkent szellemi képesség, nagyothallás, beszédhiba, testi fejlődés visszamaradása. Kifejlett golyvánál a jódaqua adagolást és egyéb gyógyszerezést klinikai kivizsgálással állapítják meg. A felsorolt tünetek, jelenségek azonban jelentkezhetnek kifejlett golyva nélkül is, mely jódaqua adagolással megelőzhető.

A legújabb kutatások szerint a jódhiány enyhébb következményei közé sorolható a csökkent szellemi képesség, így növekszik a reakcióidő. A gyógyvíz a jódon kívül brómot és lítiumot is tartalmaz, ezért különösen alkalmas az idegi folyamatok egészséges működésének megőrzésére. Igen gyakori továbbá jódhiány esetén a spermaképzés zavara is, ezért a terméketlen szülőknél legelőször mindig jódhiányra kell gondolni. Amennyiben a jódaqua adagolás nem hoz eredményt, akkor szükséges az orvosi kivizsgálás.

A felsorolt egészségproblémák kivédhetők, sőt a szervezet normális testi és szellemi fejlődése, egyensúlya biztosítható az alábbi adagolással:

  • terhességben és szoptatós anyáknál a terhességi golyva megelőzésére és a magzat normális fejlődésének biztosítására napi két kávéskanállal.
  • egytől tízéves korig kétnaponként, tíz év felett – felnőtteknek is – naponta egy kávéskanállal ajánlott.

Jódhiányos területeken (Jászság, Közép-Tiszántúl, néhány Duna menti és dunántúli település kivételével) a jódaqua nem hiányozhat a háztartás kultúrcikkei közül.

Néhány betegségben igen eredményesen alkalmazható gyógykezelésre is. Tekintettel arra, hogy ilyenkor nagyobb adagban kerül alkalmazásra, gyermekeknek ilyen célú felhasználását nem javasoljuk, felnőtteknek pedig indokolt esetben és tartós adagolást elkerülve.

Ilyenek: tartós, makacs hörghurutban, köptetőként, vagy kínzó, száraz köhögésben 5-10 evőkanállal naponta. Torok- és szájgyulladásnál a jódaquás gargalizálás és öblögetés segíti a gyógyulást.

Érelmeszesedés és magas vérnyomás esetén 3 x 1 evőkanállal, más orvosilag előírt gyógyszerek és ellenőrzés mellett.

Adagolásnál a sós íz csökkentése érdekében ajánlott vízzel vagy tejjel 3-5-szörös hígításban használni.

Még egy fontos felhasználási területre szeretném felhívni a figyelmet: a jód leginkább a pajzsmirigyben koncentrálódik, ezért ha radioaktív jód van a levegőben, ivóvízben vagy élelemben, s azzal a szervezetbe kerül, képes ezt a szervet szétroncsolni, vagy hosszabb távon rákos megbetegedését előidézni. Ilyen esetet produkált a csernobili katasztrófa, amikor a radioaktív jód a légáramlással több száz kilométerre is eljutott. A legfertőzöttebb területeken az “anyagcsere-folyamatok irányítója”, a pajzsmirigyrákos megbetegedés gyakorisága eléri a szokásos megbetegedés százszorosát.

A radioaktív jód bejutása a szervezetbe ilyenkor úgy előzhető meg, hogy sugármentes (pincében tárolt) jódaquával telítjük a szervezetet. Erre naponta néhány kávéskanál gyógyvíz elegendő. Az azt követően bekerült radioaktív jódot a szervek már nem tudják fogadni, az a vizelettel gyorsan kiürül. Ilyenkor a “teli hordó” elve érvényesül, ugyanis már nem tud több folyadékot befogadni.

A jódaqua fogyasztása jódhiányos területeken a család minden tagjának ajánlott. Elmondhatom, hogy a legolcsóbb gyógyszerek közé sorolható! Ugyanis betegségmegelőzési céllal használva – mivel egy 3 dl-es palackban 300 adag van – egy háromtatú családnak három hónapig elegendő.

A gyógyvíz ártalmatlanságát azzal kívánom jellemezni, hogy még tartós, tízszeres túladagolásban is teljesen veszélytelen.

Dr. Bartus József
szakgyógyszerész - patika magazin