Több mint történelem és legendák szövedéke!

Több mint történelem és legendák szövedéke!

kondorosicsarda.hu

Így kezdődnek Arany János: A betyár című versének sorai. A település története az 1200-as évekre nyúlik vissza a kondorosi önkormányzat honlapján található leírás szerint. Bár ma nem mondható nagy településnek – lakossága nem éri el az 5000 főt – mégis, sok ismert személy megfordult itt. A település első pénztárnoka például Petőfi István, a híres költőnk testvére volt, de Magyarország első miniszterelnöke, gróf Batthyány Lajos is ültetett fát a területen. A leghíresebb talán mégis a csárdájáról lett Kondoros. Számos legenda kering a betyárról, Rózsa Sándorról, aki az ivóban titkos járatokon keresztül menekült el a zsandárok elől. 

Megújították a műemléki épület homlokzatát, elvégezték a nyílászárok cseréjét, javítását, korszerűsítették a fűtési rendszert is napelemekkel. A felújítás részeként restaurálták Mihály Árpád és Cs. Pataj Mihály Betyárok rohama a szabadságharcban című, nagy méretű festményét és a látogatóknak interaktív tárlat mutatja be a korabeli csárdavilágot és a betyárok korát.

Az ünnepségen elhangzott, hogy történelmi örökségünkre, műemlékeinkre nemcsak épített emlékként tekintünk, hanem kultúránk tovább örökítőjeként is. A magyar kormány ezért vállalta fel a Nemzeti Kastély- és Várprogramot, az egyházi műemlékek, a határon túl épített kulturális értékeink, a hazai vendéglátáshoz és idegenforgalomhoz kötődő épületek fel- és megújítását. Magyarország rengeteg értékekkel, vonzó turisztikai célponttal rendelkezik. Itt az ideje annak, hogy minél többen és minél gyakrabban tegyünk kirándulásokat és fedezzük föl Magyarország csodálatos természeti, műemléki, idegenforgalmi adottságokkal rendelkező térségeit, köztük Békés megye e csodálatos szegletét.

A betyárok látogatta épületben gyakran vendég volt Rózsa Sándor, de megfordult Arany János, Erkel Ferenc, Petőfi Sándor, Jókai Mór és Móricz Zsigmond is, kik a csárdát műveikben megörökítették.

A térségben a Kondorosi Csárda az épített és kulturális örökség fontos része, amelyhez minden helybélinek emlékei kötődnek. Az egyik legnevezetesebb turisztikai látványosság a megyében, mely a határokon túl is ismert.

A műemléképület rekonstrukciója több ütemben történt meg, a fejlesztések során egy a mai kor követelményeinek megfelelő kiállítást is létrehoztak, amely még több turistát vonz a településre. https://www.kondorosicsarda.hu/index.php

A csárda felújítása mellett a település kulturális értékeit bemutató, hagyományőrző központot alakítanak ki a lovasközpont szomszédságában, a helyi tó partján pedig rendezvényhelyszín épül. A projekt része a Batthyány-Geist-család kápolnájának a felújítása is.

Az 1740 körül, nyolc út találkozásánál épült Kondorosi Csárda egy turisztikai célpontja, turisztikai attrakciója a városnak, így a fejlesztése ennek megfelelően nagyon fontos.

MTI/behir.hu