Az izsáki Szent István pezsgő

Az izsáki Szent István pezsgő

royalsekt plakát

Bő évtizede a világ legjobbjai között az izsáki pezsgő. Lehetséges, hogy Izsákon lesz a magyar pezsgőgyártás fellegvára … - mindenesetre ezt szeretnék elérni az Ungor fivérek.

Az izsáki Ungor fivérek Szent Istvánról elnevezett muskotály édes fehér pezsgőjét 2011 decemberében megrendezett Effervescents du Monde elnevezésű nemzetközi habzóbor és pezsgőversenyen a száztagú szakzsűri nagy arany-medállal jutalmazta. A nem mindennapi elismerés örömét osztották meg akkor a tulajdonosok a sajtó munkatársaival a budapesti Gerbeaud Cukrászdában megrendezett sajtótájékoztatón.

A meghitt és fenséges pillanatok királyi italához méltó környezetben Ungor Erik tulajdonos-vezérigazgató elmondta, hogy a pezsgő hazájában megrendezett világversenyen 24 ország 552 habzóborát, pezsgőjét értékelték a szakemberek. Ebben a mezőnyben szerezték meg a nagy aranyérmet, mi több, a verseny tíz legjobb itala közé is bekerült a díjnyertes pezsgőjük. A termékcsalád másik tagját, a Szent István rozépezsgőt pedig ezüst-éremmel ismerték el az ítészek. A tulajdonos-vezérigazgató elmondta, hogy mintegy két évtizede szőlőtermesztéssel és borászattal indították el a családi vállalkozást, három évvel ezelőtt pedig – gyermekkori álmuk valóra váltásaként – testvérével közösen megvásárolták a szakmában elismert izsáki pezsgőgyárat.

Azóta a pezsgőforgalmat megtízszereztük, és gazdag termékválasztékunk ékköveként az aranyérmes Szent István pezsgő a világ 10 legjobbja közé emelkedett – fogalmazott annó nem titkolt büszkeséggel a vezérigazgató. – A kezdetben 60 fővel működő üzemben 2011 -ben már mintegy háromszázan dolgoznak, s állítják elő azt a 60 millió palacknyi italt – pezsgőt, bort és üdítőt –, amelyet a hazai piac mellett Szlovákiába, Romániába, Hollandiába, Csehországba, Oroszországba, Koreába és Szerbiába exportálnak.

Fórián Szabó Róbert marketingigazgató a Szent István márka születésének részleteibe és a verseny kulisszatitkaiba avatta be a jelenlévőket. A szakember beszélt az izsáki pezsgőkészítés több évtizedes hagyományáról, valamint arról, hogy a Kunsági borvidéken elhelyezkedő üzem már korábban is több sikeres márkát vezetett be a piacra.  A Szent István pezsgőcsaládot 2011-ben bővítették. Az édes és az extra száraz mellett a vörös, a rozé és a muskotályos fajtákat is beállították. E két utóbbival aratott most sikert az izsáki cég Franciaországban. 

A 2011-es év fejlesztéseként a legnépszerűbb Szovjetszkoje Igrisztoje pezsgőcsalád korábbi édes és száraz változatát kiegészítették a félszáraz rozé és az édes spumante muskotályos fajtával, valamint gyártani kezdték a Szent István extra száraz nyerspezsgőt. 

Tóth Gábor főborász elmondta, hogy a díjnyertes muskotály kizárólag az illatos Cserszegi fűszeresből készül. A kivételes ízvilág titka a szakember szerint a kiváló minőségben, a kellő szakmai háttérben és a precizitásban rejlik.

Bámulatos gyorsasággal sokszorozta meg pezsgőgyártását az izsáki Royalsekt Zrt, száz százalékban magyar tulajdonú cég.  

Nem is találhattak volna Szent Istvánnál jobb nevet az izsáki pezsgőnek. Államalapítónkról az egész világon tudnak, itthon pedig végre nem csak augusztus 20-a táján emlékezhetünk meg róla, hanem az év utolsó napjaiban is. Legfőképpen azok, akik szilveszterkor azt a palackot választják, amelyik címkéjén a király neve virít. De voltak idők, amikor másféle márkaneveket ízlelgettünk. A nagy múltú Izsáki Állami Gazdaság első habzóbora, a Boleró 1965-ben készült. A valódi pezsgőgyártás csak évek múlva kezdődött, olyan „hírességek” kerültek palackba, mint a Pompadour, a Cézár és a Walton. Rendkívül népszerűek voltak, s mivel a külföldi konkurencia nem nagyon jutott be hozzánk, nekünk ebből is a hazai volt a legjobb. Aztán viharfelhők tornyosultak a gazdaság felett: a privatizációt követően sok viszontagságot ért meg. Ungor Erik, az izsáki Royalsekt Zrt. kereskedelmi igazgatója: - Nem szeretnék a múlttal foglalkozni, annyit azért érdemes megjegyezni, hogy 2009-ben hétszázezer palack pezsgő került ki a gyártósorról, tavaly pedig ennek hatszorosa. A gyökeres változáshoz újra kellett építkezni. Az egyértelmű volt, hogy a helyi adottságokat továbbra is kihasználják, hiszen a minőséget a térség védett hungarikuma, az Arany Sárfehér nevű régi magyar szőlőfajta garantálja. Tetézi Lajos helytörténésztől tudjuk: történeti forrásokban először az 1700-as évek közepén említik a környékre jellemző fehérborszőlő fajtát. Erre nagyon büszkék az izsákiak, a Sárfehér név hétköznapjaik része lett, gondoljunk csak az őszi fesztiválra, melyet ennek jegyében tartanak.

Az viszont elkeserítő, hogy az Európai Unió hektáronként egymillió forintos támogatással ösztönzi a gazdákat a szőlőtőkék kivágására. E nélkül is nagy a veszély: a hatvanas években közel kétezer hektáron termesztettek Sárfehért, 2011-ben pedig az ezret sem éri el. Kanyarodjunk vissza a pincészethez, ahol továbbra is számítanak az izsáki szőlősgazdákra, tőlük vásárolják fel az alapanyagot. Az új tulajdonosok dinamikus fejlesztéseknek köszönhetően Közép-Európa legnagyobb és legmodernebb pezsgőgyáráról beszélhetünk, ahol borokat és üdítőitalokat is palackoznak. Nem akármilyen sikerrel! – Vettünk egy mély levegőt és beneveztünk a nemzetközi habzóbor és pezsgőversenyre, melyet nyolcadik alkalommal rendeztek meg Dijonban – meséli Ungor Erik. – Öt mintát küldtünk ki, két bronz-, egy ezüstérem és több közönségdíj lett a jutalmunk. Erre mondják: bátraké a szerencse! A pezsgő őshazájában, Franciaországban jeleskedni valóban nagy fegyvertény. Huszonnégy ország ötszáznál is több „versenyzője” közül egy száztagú nemzetközi zsűri repítette az élre a Szent István pezsgőcsalád édes változatát, amely muskotályos szőlőből készül.

A siker hallatán idehaza is pillanatok alatt keresett termék lett. Sőt, Mága Zoltán hegedűművész 2012. évi  újévi koncertjén is ezzel koccintott a tizenkétezres közönség. Mivel ilyen közös „akció” még sosem volt, mindjárt magyar rekord is született, melyet azóta oklevél is bizonyít. Remélhetőleg bekerülnek vele a Guinness Rekordok sorába. Palackba „zárt” Szent István királyunk külföldre is kacsingat, a csehek és a vietnámiak már törzsvevőnek számítanak. Idehaza pedig egyre több fesztiválon, rendezvényen tűnik fel a gyöngyöző nedű.

Bármilyen szédítő karriert is futnak be az izsáki borok és pezsgők, az teljességgel bizonyos, hogy az Arany Sárfehér hírneve is öregbedik általuk. Helyiek is dicsérik Izsák polgármestere: – Büszkék lehetünk a pezsgőgyár nemzetközi sikerére, de arra is, hogy több mint kétszáz embernek ad munkát. Sokfelé járok az országban, az autómban mindig ott van néhány palack helyi nedű, hogy adhassak belőle azoknak, akik eddig csak hírből hallottak róla. Frankó János vállalkozó: – Évtizedek óta nyomon követem az izsáki pezsgő történetét, magam is dolgoztam az üzemben. Végre helyiek kezébe került a cég! Csak gratulálni tudok ahhoz, hogy ezüstérmet hoztak el Franciaországból. Hogy mi a siker titka? A kiváló alapanyag és a szakemberek tudása. Juhász Sándor, az Izsáki Tészta Kft. vezetője: – Bár minél több olyan vállalkozás lenne a településen, amely nemzetközi viszonylatban is eredményes. Jómagam nem tartozom a nagyfogyasztók közé, pezsgőt csak szilveszterkor iszom. Megkóstoltam a Szent Istvánt, és mivel ízlett, nyugodt szívvel ajánlom mindenkinek.

forrás: civilnaplo.hu;