A MARIANUM

A MARIANUM

Marianum Szováta

A Boldogasszony Iskolanővérek lelkiségi és kulturális központja Szovátán.

Nagy M. Vera nővér és a rend társult tagja, Czakó Gabriella tizenöt évig mozgó énekes iskolát működtetett Szováta központtal a Felső-Nyárádmente falvaiban. A nevelés és oktatás e rendhagyó formájával nemcsak a Kodály-módszert, a népi hagyományok művelését, a klasszikus zene szeretetét terjesztik a székely gyermekek között, hanem létrejött körülöttük egy nagy közösség is, melyet a közös hit, a közös értékek tartanak össze. E nagy család bátorította a vándortanító Vera nővért és Gabi nénit, hogy építsenek egy missziós központot, mely a tizenöt év alatt szélessé vált tevékenységüknek méltó teret ad: próbatermet biztosít az általuk alapított Marosszéki Kodály Zoltán Gyermekkar számára; lehetőséget nyújt arra, hogy saját helyen tarthassanak foglalkozásokat, táborokat a gyermekeknek, valamint szakmai képzéseket a felnőtteknek. A gyökerekhez való hűség indította el az erdélyi missziót 2004-ben. Az iskolanővéreknek valaha 19 házuk volt a mai Erdély területén, köztük a híres kolozsvári Mariánum. 2016-ban adták át a szovátai Mariánum Házat, mely szellemi-lelki utódja kíván lenni az egykori híres iskolának.

A XXI. század Mariánumja a kultúra és a hit összekapcsolódása mellett a közösségépítést és a szociális segítségnyújtást tartja legfontosabb értékeinek. A kodályi kóruskultúra erdélyi meggyökereztetéséért tesz. A rendszeres képzések mellett hétvégi képzéseknek, lelki napoknak, szakmai táboroknak, előadásoknak, közösségépítő találkozásoknak ad helyet a Mariánum Ház s a benne működő Kodály Zoltán Népfőiskola.

A gyermekek oktatását és nevelését felvállaló Marianum Ház olyan intézmény, amely a kisebbségben élő magyarság szellemi gyarapodása tekintetében hihetetlenül fontos. Örömünkre szolgál, hogy a huszonegyedik században, amikor a népfőiskola hagyományát próbálják felújítani, visszahozni, akkor erre megvannak már a szükséges alapok és megvan a közösségi igény is, amely nélkül semmilyen álom nem valósítható meg. Ezért is köszönet jár mindazoknak, akik ennek a nagy tervnek a megvalósításában szerepet vállaltak.

A két világháború közötti időszak egyik legjelentősebb szellemi teljesítménye Erdélyben a népfőiskolákhoz kapcsolódik. Az egyházak tevékenysége mellett a népfőiskolai mozgalom volt az a többleterő, amely nélkül egy kisebbségbe szakadt közösségnek, nemzetrésznek a jövője teljességgel kilátástalan lett volna, a Marianum létrehozói intézményalapítói szándékukban nem egyik napról a másikra terveztek, hanem emberöltők távlatában szemlélték ezt a tevékenységet. Azok a népek és nemzetek, amelyek fennmaradtak a világtörténelem során, időszemléletüket ehhez hasonlóan alakították, mindig a szakrális időt vették alapul és mindig ebben vetítették előre a nagy terveket, hiszen ezek a megmaradást, a hitet és az akaratot erősítik.

A holnap elsősorban attól függ, hogy ma kellőképpen foglalkozunk-e a fiatalokkal. Neveljük-e őket oktató szavakkal, példamutatással és főként bizalommal, ahogy – a misszió nővéreinek munkája amely tizenkilenc éves múltra tekint vissza Szovátán. A Marianum ház közösségi összefogásból jött létre.  

Böjte Csaba atya a Marianum Házban tevékenykedő Kodály Zoltán Gyermekkórus oktatása kapcsán arról beszélt, hogy döntő fontosságú a jó pedagógus a gyermek fejlődésében és ez a szovátai iskolanővérek munkájában látható. „Adja az Isten, hogy még sok ilyen nagyszerű pedagógusa legyen Erdélynek és a Kárpát-medencének, aki a semmiből is álmodni tud. Én hiszem, hogy ez a ház és ez a kórus énekből és imából épült fel”!  

Forrás: maszol, Marianum facebook